od ZX81 do Quad-Core

Želeo bih da ukratko prikažem računare na kojima sam radio do danas, počevši od svog prvog ZX81 pa do trenutnog Pentium 4 Quad-Core. 
Nadam se da će mnogi mladji posetioci naći interesantne detalje i da će se upoznati sa već skoro zaboravljenim kompjuterima, a možda i  izvršiti instalaciju nekog emulatora i odigradi poneku igru. 
Verujem da će se stariji posetioci podsetiti dobrih starih dana (i noći) i svojih ljubimaca, a možda nekog od njih i skinuti sa svog tavana ili izvući iz svog podruma. Bilo kako da bilo, želim svima lepu zabavu.  

U početku kućnih kompjutera beše ZX81
Sinclair ZX81
 Malo parče crne plastike sa nacrtanom tastaturom osetljivom na pritisak. Čak 1KB RAM. Naravno bez monitora (za tu svrhu se koristio televizor). Programa nigde za kupiti, ali tu su bili neki časopisi iz kojih su se prepisivali programi. Bilo je potrebno samo malo truda - pola sata ukucavanja i program je bio u kompjuteru. Zabava je mogla da počne, ali samo do nestanka struje ili do gašenja uredjaja. A tada? Pa naravno, nista lakše: ponovo ukucati listing u basicu i zabava se nastavlja.
Prosto je neverovatno šta je sve moglo da stane u taj 1KB RAM. A onda su jednog dana apetiti porasli, jedno putovanje do Beograda i mogao sam se komotno osećati u celih tada neverovatnih dodatnih 16 KB RAM. Ogromno prostranstvo koje nije bilo lako popuniti.
Šta je ustvari ZX81 ?
ZX81 je mali kućni kompjuter koji je bio veoma popularan početkom osamdesetih prošlog veka.
U njemu je kucao mikroprocesor Z80A na celih 3,25 MHz. Imao je 1KB RAM, proširivo na 16K, 32K i 56K.  U 8KB ROM se nalazio BASIC. Tu je još bio 3,5mm džek za spajanje sa kasetofonom za učitavanje ili snimanje programa. Naravno, slika se gledala na televizoru, što i  nije bilo velika mana obzirom na rezoluciju 64x44 .

Ukoliko želite da osetite kako je izgledao rad na ZX81, tada iskoristite link: http://www.esnips.com/web/zx81/ skinite emulator i učitajte po koji program, zaigrajte poneku igricu i biće vam jasnije, mada sa današnje tačke gledišta ...
Ukoliko prodajete ili želite da kupite ZX81  POSETITE AUKCIJU ZA CELU SRBIJU  www.limundo.com 


ZX SPECTRUM  - Boja čini kompjutere šarenijima 

Nakon ZX81, svetlo dana je ugledala jedna malo veća i nešto deblja crna kutijica sa gumenom tastaturom. Nazvana je ZX82, ali je ubzo prekrštena: tako je rodjen  ZX SPECTRUM. Postojale su u početku dve verzije: sa 16KB RAM i sa 48KB RAM-a.
Kod nas je bila najraširenija verzija sa 48KB RAM. Kasnije su se pojavile razne druge verzije, ali SPECTRUM 48K je ostao dominatan. Kompjuter se i dalje priključivao na televizor. Bilo je moguće prikazati 24 reda teksta sa po 32 slova u svakom redu, a sve to u 8 boja.Rezolucija je bila 256 x 192 piksela i sve je i dalje bilo poprilično kockasto. Zvuk je bio priča za sebe, no igre su bile sjajne i bez problema su me držale budnog do kasno u noć. Kompjuter se povezivao sa običnim kastofonom da bi se učitali programi ili snimile sopstvene kreacije napisane u Basic-u.
Odličan tekst o ZX SPECTRUM računaru možete pročitati na http://sr.wikipedia.org/sr-el/ZX_Spectrum.
Ukoliko želite osetiti atmosferu  spectruma, preuzmite njegov emulator i pokrenite neki od programa, a sve sa sledećeg linka: http://zxplanet.emuunlim.com/emulators.htm. Možete i direktno online iz vašeg preglednika internet stranica odigradi jednu od velikog broja igrara. Dovoljno je da posetite stranicu: http://www.zxspectrum.net/. Želim vam dobru zabavu.

Ukoliko prodajete ili želite kupiti ZX SPECTRUM  POSETITE AUKCIJU   www.limundo.com 


Prava tastaura na prelaznom računaru

Kada mi je dosadila gumena tastatura, na mom stolu je osvanuo kompjuter sa "pravom" tastaturom: Commodore VIC20. 

Bio je to sasvim novi osećaj: sedeti za pravom tastaturom, pa makar imao samo 5 KB RAM, od čega meni dostupnih oko 3,5KB. Sve to uz procesor koji je radio na malko više od 1MHz. Tu je bio neizbežni televizor, a i sada već poseban Commodore kasetofon za učitavanje i snimanje programa. Ovo mi je bio samo prelazni računar prema onom pravom za ono vreme: Commodore 64.  
Ukoliko prodajete ili želite Commodore VIC20  POSETITE AUKCIJU   www.limundo.com 



Prava tastatura na pravom kompjuteru

Konačno, nešto što se dugo vremena smatralo idealnim pravim kućnim kompjuterom (neka mi gumičari ne zamere).

COMMODORE 64 - poznat po nadimku  DEBELJKO. Poseduje 64KB RAM, od čega je 38KB dostupno za ugradjeni Basic. Ima odličan zvuk i  grafiku rezolucije 160x200. Ovo je dugo vremena bio moj pravi i jedini kompjuter. Uz njega sam proveo sate i sate, neko će reći izgubljenog vremena. Možda baš zahvaljujući C-64 kompjuteru i njegovoj zaraznosti, ja i danas plivam u kompjuterskim vodama. 
 Debeljko je bio dugo na mom stolu, sve dok nisam kupio njegovu elegantniju verziju,.Sve ostalo je bilo isto i jednako zabavno.

Ko želi da se upozna sa retro kompjuterima, Commodore 64 je pravi izbor, pogotovo što je još uvek lako dostupan i u našim krajevima. Još uvek postoji velik broj primeraka koji spavaju u podrumima, tavanima ili na drugim mestima, čekajući da njihov gazda u naletu nostalgije  obriše prašinu i pritisne PLAY na kasetofonu.
Prema Ginisovoj knjizi rekorda, Commodore 64 je još uvek najprodavaniji računar svih vremena.
Zaista dobar članak o kompjuteru COMMODORE 64  možete pročitati na wikipediji na adresi : http://sr.wikipedia.org/sr/Komodor_64
Nekoliko emulatora za C-64 možete pronaći na adresi http://www.zzap64.co.uk/c64/c64emulators.html#win
Ukoliko želite da kupite svoj Commodore 64 ili možda posedujete jedan koji vam ne treba, tada  POSETITE AUKCIJU   www.limundo.com , jer tamo možete da kupite ili da prodate ne samo Commodore 64 nego i neki drugi komad opreme, ili pogledajte u najveću internet robnu kuću u Srbiji www.kupindo.com




MOJ PRVI KOMPJUTER SA MONITOROM 
 ATARI 1040STE
Jednog dana na  početku 1991. godine, čitao sam neke kompjuterske novine i uočio oglas o prodaji tada novog kompjutera ATARI 1040 STE. Žena i ja, kompjuterski zaludjenici, uskočisli smo u auto i zapucali na 400 km udaljenu lokaciju gde smo uspešno istrgovali svoj primerak ovog računara. Bio je to jedan od prvih Atari 1040STE računara u Somboru. Prava zverka ondašnjeg vremena: 4MB RAM, procesor Motorola MC 68000 na 8MHz, prava tastaura sa numeričkim setom tastera, zvuk 3 glasa sa 8 oktava, rezolucaja 320x200 u 8 boja ili 640x400 monohromatski, ugradjen 3½" flopi drajv od 720 MB. Tada je prvi put miš našao svoje mesto na mom stolu. Postojali su mnogi korisni programi, ali i interesantne igre. Nedavno sam naišao na obradu jedne igrice uz koju sam proveo dosta vremena. Igra je preradjena za PC računar pa je možete preuzeti  i osetiti duh igara onoga vremena. Link za preuzimanje igre:  http://www.esnips.com/doc/48177fa7-91cd-45e1-86c1-dddfd0b34c8e/MOON-PATROL---ATARI-1040

Ukoliko želite da kupite svoj Atari 1040 ili možda posedujete jedan koji vam ne treba, tada  POSETITE AUKCIJU   www.limundo.com , jer tamo možete da kupite ili da prodate ne samo Atari 1040 nego i neki drugi komad opreme, ili pogledajte u najveću internet robnu kuću u Srbiji www.kupindo.com