4. 4. 2011.

Sleep – Hibernate - Turn Off

Postoje tri načina na koje možete okončati svoj rad za kompjuterom. 
SLEEP ( Stand by) 
HIBERNATE 
TURN OFF
       Većina ljudi obično koristi Turn Off  i to bez obzira da li nameravaju ponovo uključiti svoj kompjuter sutra ili za pola sata.
Stand By (Sleep) i Hibernate modovi su neopravdano zapostavljeni, mada mogu doneti neke prednosti. Zato pogledajte njihove karakteristike:

SLEEP mod (Stand By)
       U ovom modu kompjuter nije potpuno isključen, te se i dalje koristi mala količina električne enrgije iz akumulatorske baterije Laptopa ili zidne utičnice Desktop kompjutera. U ovom modu svi podaci ostaju u RAM memoriji, te se kompjuter prilikom ponovnog uključenja skoro trenutno vraća u prethodno stanje. Svi prethodno otvoreni programi su i dalje otvoreni, svi započeti poslovi se nastavljaju kao da nisu prekidani. Ukoliko za vreme  sleep  moda dodje do prekida u napajanju, tada se gube svi podaci koji su bili u memoriji.

HIBERNATE mod
       Prilikom prelaska kompjutera u mod hibernacije, svi podaci iz RAM memorije se prebacuju na hard disk za šta se rezerviše prostor na hard disku koji odgovara kapacitetu radne momorije. Kompjuter se isključjuje iz napajanja, te dalje ne troši struju baterije ili iz zidne utičnice. Prilikom ponovnog uključenja, svi podaci se iz rezervisanog prostora na hard disku ponovo prebacivaju u radnu memoriju te nastavljamo dalje rad u programima u kojima  smo radili pre hibernacije. Podizanje sistema iz stanja hibernacije traje dosta duže nego podizanje sistema iz sleep  moda, ali nam omogućava nastavak svih poslova na kompjuteru od mesta gde smo zastali.

       Iz svega proizilazi da je  Sleep (Stand By)  ili Hibernate mod preporučljivo koristiti kad god nameravate nastaviti ranije započete poslove, a da pri tome ne morate ponovno otvarati sve programe u kojima ste radili i učitavati sve neophodne datoteke.
       Ukoliko nameravate više puta u toku dana uključivati kompjuter, onda je puno bolje koristiti Stand By mod nego Turn Off , jer se sistem puno brže diže, te usput štedite i vreme potrebno za postavljanje radnog okruženja u kome ćete raditi.
      Korisnici Laptop računara bi trebali postaviti automatski prelazak u Stand By mod nakon 15 minutnog nekorišćenja laptopa jer se time doprinosi dužem trajanju akumulatorske baterije. Ukoliko previdjate da laptop nećete koristiti više sati, onda je poželjnije koristiti Hibernate mod jer time prekidate pražnjenje akumulatorske baterije.


Stand By mod  protiv Turn Off
        Mnogo je efikasnije koristiti Stand By mod umesto kratkotrajnog isključenja Laptopa  sa Turn Off.  Ovo se odnosi kako na laptop tako i na desktop kompjuter.
       Sleep mod (Stand By) zahteva više energije, ali se zato sistem brže diže. SLEEP mod zahteva stalno prisustvo električne energije (bilo iz kućne električne mreže, bilo iz aumulatorske baterije.) Ta potrošnja se kreće od 0 do 10 W. 
        Hibernate mod maksimalno štedi energiju, ali je potrebno više vremena za povratak kompjutera u radno stanje.
       Hibernate koristi manje energije od Stand By moda, ali je potrebno više vremena da bi se ponovo pokrenuo sistem.
Screen saver i potrošnja energije
       Mnogi korisnici desktop kompjutera, pa i laptopova postave aktivaciju omiljenog skrin sejera koji se uključuje nakon nekog vremena nekorišćenja kompjutera. Medjutim, ovi šareni čuvari ekrana ne utiču povoljno  na uštedu energije iz vaše baterije. Stoga je bolje postaviti prelazak u Stand By režim rada nakon odredjenog vremena neaktivnosti.

Budjenje sistema preko mreže
        Ako ste omogućili pristup vašem kompjuteru i njegovo budjenje (podizanje sistema) sa udaljene lokacije preko lokalne mreže, to isto tako negativno utiče na radni vek napajanja iz akumulatorske baterije, te valja razmisliti o opravdanosti ovakvog postupka.

Kondicioniranje akumulatorske baterije
       Kako bi vaša akumulatorska baterija imala što duži radni vek, potrebno je da svakodnevno vršite kondicioniranje baterije. Mada imate mogućnost držanja laptopa na napajanju preko njegovog isprvljača odnosno punjača, to nemojte činiti. Svakodnevno kondicionirajte  vašu akumulatorsku bateriju tako što ćete joj dopuštati da se prazni, a potom kada je gotovo ispražnjena, ponovo napuniti bez uključenog laptopa.


Završni saveti
Uopšteno o potrošnji električne energije:
 - Laptop za svoj rad koristi 15 do 60 vati struje iz gradske mreže. Desktop koristi 65 do 250 W uz dodatnih 15 do 80 W za monitor.
- Uz Desktop kompjuter, možete dodatno štedeti energiju tako što ćete  koristiti LCD monitor.
- Savremene grafičke kartice isto takomogu biti veliki prorošači energije. Zato je potrebno birati grafičku karticu koja nije u samom vrhu ponude.


Na kraju radnog dana (ili radne noći)
       Na kraju radnog dana, kada Vi odlazite na odmor, dopustite vašem kompjuteru da se i on odmori - tada iskoristite dugme Turn Off. Ovome je izuzetak slučaj da uživate u skidanju velike količine raznoraznog sadržaja sa net-a. O tome kako sačuvati svoj vredni kompjuter uz 24 satno skidanje sa neta, čitajte u nekom narednom postu.